Res je, vsak papir ni primeren za tisk. Kot smo omenili že v uvodu, ga na splošno delimo v dve skupini – prvi je primeren za tiskanje fotografij, drugi pa za tiskanje besedil oziroma za običajno uporabo. Nadalje ga lahko delimo tudi po strukturnih in fizikalno-kemijskih lastnostih, mehanski odpornosti, lastnostih površine in optičnih lastnostih. Preverite, kako lahko te lastnosti vplivajo na kakovost papirja in s tem na kakovost izpisa.
Kaj vpliva na kakovost papirja?
Papir je zelo kompleksen material, zato so njegove strukturne in površinske lastnosti odvisne od cele vrste pogojev in procesov. Mednje sodijo celokupna surovinska sestava, tehnološki pogoji izdelave in površinsko oplemenitenje ter postopki tiskanja in dodelave. Ti pogoji in procesi namreč vplivajo na sposobnost navzemanja in oddajanja vlage iz okolja, na spremembo električnih lastnosti papirja in vpijanje tiskarske barve.
V našem razvojnem oddelku so nam razložili, da na kakovost papirja in posledično izpisa vplivajo:
– velikost, vrsta in obdelava celuloznih vlaken,
– obdelava celulozne kaše,
– razmerje med polnili in celulozo,
– kemične primesi k polnilom,
– površinska obdelava (kemična in mehanska),
– stroji, na katerih se papir izdeluje, itd.
Boljši papir, boljši izpis
Danes večino vrst papirja izdelujemo iz celuloznih vlaken, pridobljenih iz lesa, v manjši meri pa tudi iz vlaken enoletnih rastlin (npr. bananina stebla). Ravno kakovost in vrsta celuloznih vlaken sta ključnega pomena za lastnosti papirja, saj vplivata na postopek izdelave zapisa na različnih napravah.